آخرین اخبار از جنگ روسیه و اوکراین – روز صد و چهارم جنگ، ۱۷ خرداد ۱۴۰۱

سه‌شنبه 17 خرداد 1 - 10:08
https://iswnews.com/?p=72223

– روز گذشته کشورهای بلغارستان، مقدونیه شمالی و مونته نگرو با بستن حریم هوایی خود، از سفر “سرگئی لاوروف” وزیر خارجه روسیه، به صربستان جلوگیری کردند.
در پی این موضوع، سخنگوی ریاست جمهوری روسیه بسته شدن آسمان به روی هواپیمای لاوروف در مسیر صربستان را اقدامی خصمانه خواند. لاوروف نیز در این خصوص گفت: «کشورهای اتحادیه اروپا و ناتو با جلوگیری از عبور هواپیمای ما به مقصد صربستان، بلگراد را از حق دنبال کردن سیاست مستقل محروم کردند. آنها تاکنون هیچ گونه توضیح رسمی برای عدم اجازه عبور به هواپیمای هیأت روسی ارائه نکرده‌اند. ما از وزیر خارجه صربستان دعوت کردیم تا در آینده نزدیک به مسکو سفر کند.»
علیرغم مقابله کشورهای اروپایی با روسیه، ترکیه همچنان سیاست باز را مقابل روسیه در پیش گرفته و سرگئی لاوروف فردا ۱۸ خرداد ماه، به منظور مذاکره درباره گشایش یک کریدور امنیتی در دریای سیاه برای انتقال گندم به ترکیه سفر خواهد کرد.

– ارتش روسیه یک فروند جنگنده سوخو ۲۷ (Su-27) نیروی هوایی ارتش اوکراین را در نزدیکی منطقه اوریخیف واقع در استان زاپروژیا سرنگون کرد.
این درگیری در ۱۵ خرداد ماه انجام گرفته و برخی منابع خبری اوکراینی جنگنده را متعلق به روسیه عنوان کرده بودند. اما با توجه به شماره درج شده بر بال جنگنده (۳۸) و تطبیق آن با تصاویر آرشیوی از جنگنده‌های ارتش اوکراین، این ادعا صحیح نیست و سوخو ۲۷ سرنگون شده اوکراینی است.
موقعیت منطقه اوریخیف در نقشه آنلاین

– طبق ادعای وزارت دفاع روسیه، پس از پیشروی نیروهای ارتش روسیه در محور “یاروا”، نظامیان اوکراینی پل ارتباطی در شهر “اسویاتوهرسک” را منفجر کردند تا سرعت پیشروی روس‌ها را کاهش دهند. گفته می‌شود که نیروهای ارتش اوکراین تسلیحات و تجهیزات سنگین خود را رها کرده و پس از انفجار پل مقداری عقب نشینی کرده‌اند.
درگیری‌ها در اطراف شهر “اسویاتوهرسک” از تاریخ ۱۱ خرداد ماه و پس از تسلط نیروهای ارتش روسیه بر منطقه “یاروا” آغاز شد و تاکنون نیز ادامه دارد.
مختصات پل:
49° 1’50.27″N . 37°34’10.29″E
مشاهده در نقشه آنلاین

آخرین وضعیت نظامی در محور سورودونتسک، ۱۷ خرداد ۱۴۰۱

– نیروهای ارتش روسیه مناطق اسویاتوهرسک، استودنک و پاسیکا را در جبهه ایزیوم-لیمان به تصرف خود درآوردند و نیروهای اوکراینی را به غرب رودخانه سوروسکی دونیتس عقب راندند.
مشاهده در نقشه آنلاین

– ویدیویی از حمله توپخانه‌ای راکت انداز TOS-1A ارتش روسیه به مواضع نیروهای اوکراینی در منطقه بلاهوداتنه در جبهه شرقی شهر میکولایف واقع در جنوب اوکراین.

اخبار جنگ اوکراین در روزهای گذشته:

روز ۱روز ۲روز ۳روز ۴روز ۵روز ۶روز ۷روز ۸روز ۹روز ۱۰روز ۱۱روز ۱۲روز ۱۳روز ۱۴روز ۱۵روز ۱۶روز ۱۷روز ۱۸روز ۱۹روز ۲۰روز ۲۱روز ۲۲روز ۲۳روز ۲۴روز ۲۵روز ۲۶روز ۲۷روز ۲۸روز ۲۹روز ۳۰روز ۳۱روز ۳۲روز ۳۳روز ۳۴روز ۳۵روز ۳۶روز ۳۷روز ۳۸روز ۳۹روز ۴۰روز ۴۱روز ۴۲ روز ۴۳روز ۴۴روز ۴۵روز ۴۶روز ۴۷روز ۴۸روز ۴۹روز ۵۰روز ۵۱روز ۵۲روز ۵۳روز ۵۴روز ۵۵روز ۵۶روز ۵۷روز ۵۸روز ۵۹روز ۶۰روز ۶۱روز ۶۲روز ۶۳روز ۶۴روز ۶۵ و ۶۶روز ۶۷روز ۶۸روز ۶۹روز ۷۰روز ۷۱روز ۷۲روز ۷۳روز ۷۴روز ۷۵روز ۷۶روز ۷۷روز ۷۸روز ۸۰روز ۸۱روز ۸۲روز ۸۳روز ۸۴روز ۸۵روز ۸۶روز ۸۷روز ۸۸روز ۸۹روز ۹۰روز ۹۱روز ۹۲روز ۹۳روز ۹۴روز ۹۵روز ۹۶روز ۹۷روز ۹۸روز ۹۹روز ۱۰۰روز ۱۰۲روز ۱۰۳

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات در تحولات جهان اسلام