– روسیه از جزیره مار عقب نشینی کرد!
پس از انتشار تصاویر ماهواره‌ای شرکت مکسار از خروج نیروهای روسی از جزیره مار، رسانه های روسی خروج نظامی ارتش این کشور از این جزیره را تایید کردند. همچنین ویدیویی از بمباران ساختمان‌ها و تجهیزات غیرقابل انتقال از این جزیره توسط جنگنده‌های روسیه منتشر شده است.
جزیره مار یا زمینی (Zmiinyi)، جزیره‌ای کوچک اما مهم در شمال دریای سیاه و در فاصله ۳۵ کیلومتری از سواحل جنوبی استان اودسا است که در ۷ اسفند ۱۴۰۰ به تصرف نیروهای ارتش روسیه درآمد. در طول این ۱۵۰ روز جزیره مار یکی از اهداف نیروهای اوکراینی برای حمله به روسها بود و خساراتی را برای روسیه به دنبال داشت. حجم بالای خسارات و پشتیبانی سخت و پرهزینه، فرماندهان روسی را به این نتیجه رساند که عقب نشینی از جزیره مار به صرفه تر از حفظ آن است. این مدل عقب نشینی در جبهه شمال اوکراین نیز اتفاق افتاد و ارتش روسیه علیرغم شرایط مطلوب نظامی برای جلوگیری از تلفات بیشتر و تقویت سایر جبهات از شمال اوکراین عقب نشینی کرد.
موقعیت جزیره مار در نقشه آنلاین

– آمار رسانه‌های اوکراینی درباره تلفات و خسارات ارتش روسیه در جریان جنگ اوکراین (تاریخ: ۲۴ فوریه تا ۲ ژوئیه ۲۰۲۲ میلادی / ۵ اسفند ۱۴۰۰ تا ۱۱ تیر ۱۴۰۱):
بیش از ۳۵۸۷۰ نفر از پرسنل روسیه کشته و زخمی شده‌اند.
۱۵۸۲ عراده تانک، ۳۷۳۷ دستگاه خودروی نظامی، ۸۰۰ قبضه توپ، ۲۴۶ دستگاه راکت انداز، ۱۰۵ دستگاه پدافند هوایی، ۲۱۷ فروند هواپیما، ۱۸۶ فروند بالگرد، ۲۶۱۴ دستگاه خودروی سنگین و تانکر سوخت، ۱۵ دستگاه قایق تندرو سبک و کشتی جنگی و ۶۵۳ فروند پهپاد منهدم شده است.

– نیروهای ارتش روسیه با هدایت آتش توپخانه توسط پهپاد، یک پل پانتون (پل شناور) بر رود سیورسکی دونتس که توسط ارتش اوکراین احداث شده بود را تخریب کردند.
این حمله با هدف اخلال در روند پشتیبانی از نظامیان اوکراینی حاضر در خط مقدم محور چپیل واقع در استان خارکیف صورت گرفته است.
مشاهده محل احداث پل پانتون در نقشه آنلاین

– نیروهای ارتش اوکراین با استفاده از هویتزرهای M777 اهدایی آمریکا، محل استقرار تجهیزات و تجمع نظامیان روسیه در محور آرخانهلسکه واقع در استان خرسون را هدف حمله قرار دادند. تا این لحظه اطلاعاتی از میزان تلفات و خسارات این حمله منتشر نشده است.
مشاهده محل استقرار نیروهای روسیه در نقشه آنلاین

– اوکراینی‌ها برای مقابله با بلاروس آماده می‌شوند!
“آندری سادوی” شهردار لویو صبح امروز به دلیل تهدید حمله نظامی بلاروس به استان لویو جلسه اضطراری تشکیل داد.
در این جلسه مقرر شد که در هر منطقه از استان لویو یک ستاد دفاعی ایجاد شود. این ستاد‌ها علاوه بر آموزش نظامی افراد داوطلب، مامور به تشکیل یک مکان برای ذخیره کردن محصولات مهم (دارو و مواد غذایی) نیز شده‌اند. طبق اظهارات سادوی، کارمندان ارگان‌های دولتی به جهت تشکیل “گردان‌های داوطلب ذخیره” باید خود را به ستادهای نظامی معرفی کنند.
پس از آغاز جنگ اوکراین، روابط دولت اوکراین با بلاروس تیره‌تر شد و نگاه آنها به بلاروسی‌ها را تغییر داد. روابط نزدیک سران روسیه و بلاروس و همچنین استفاده نظامی ارتش روسیه از حریم هوایی و پایگاه‌های این کشور برای حمله به غرب اوکراین، اخیرا مورد انتقاد اوکراینی‌ها قرار گرفته است. آنها معتقدند که بلاروس در حال کسب آمادگی برای حمله به استان‌های شمال غربی اوکراین است.

– آمار وزارت دفاع روسیه از تلفات و خسارات ارتش اوکراین در جریان جنگ اوکراین (تاریخ: ۲۴ فوریه تا ۲ ژوئیه ۲۰۲۲ میلادی / ۵ اسفند ۱۴۰۰ تا ۱۱ تیر ۱۴۰۱):
از آغاز جنگ اوکراین تاکنون ۲۲۷ فروند هواپیمای نظامی، ۱۳۴ فروند بالگرد، ۱۴۳۰ فروند پهپاد، ۳۵۳ فروند سامانه پدافند هوایی، ۳۸۸۶ دستگاه تانک و سایر خودروهای زرهی، ۷۰۲ راکت انداز چندگانه، ۳۰۷۳ توپ صحرایی و خمپاره انداز و ۳۹۵۴ واحد خودروی نظامی ویژه منهدم شده است.

– در ۴۸ ساعت گذشته،‌ نیروهای ارتش روسیه و نیروهای LPR در ابلاست لوهانسک پیشروی کرده و پالایشگاه لیسیچانسک، مناطق زولاتاریوکا، ورخنیوکامیانکا، ماتروسکا، کارخانه های ژلاتین و پلاستیک در جنوب لیسیچانسک و مناطق پریولیا‎، شیپیلیوکا و نوادروژسک در شمال لیسیچانسک را به تصرف خود درآوده و از سمت شمال وارد شهر مهم لیسیچانسک شدند.

بیشتر بخوانید: ورود نیروهای روسیه به شهر مهم لیسیچانسک + نقشه میدانی

اخبار جنگ اوکراین در روزهای گذشته:

روز ۱روز ۲روز ۳روز ۴روز ۵روز ۶روز ۷روز ۸روز ۹روز ۱۰روز ۱۱روز ۱۲روز ۱۳روز ۱۴روز ۱۵روز ۱۶روز ۱۷روز ۱۸روز ۱۹روز ۲۰روز ۲۱روز ۲۲روز ۲۳روز ۲۴روز ۲۵روز ۲۶روز ۲۷روز ۲۸روز ۲۹روز ۳۰روز ۳۱روز ۳۲روز ۳۳روز ۳۴روز ۳۵روز ۳۶روز ۳۷روز ۳۸روز ۳۹روز ۴۰روز ۴۱روز ۴۲ روز ۴۳روز ۴۴روز ۴۵روز ۴۶روز ۴۷روز ۴۸روز ۴۹روز ۵۰روز ۵۱روز ۵۲روز ۵۳روز ۵۴روز ۵۵روز ۵۶روز ۵۷روز ۵۸روز ۵۹روز ۶۰روز ۶۱روز ۶۲روز ۶۳روز ۶۴روز ۶۵ و ۶۶روز ۶۷روز ۶۸روز ۶۹روز ۷۰روز ۷۱روز ۷۲روز ۷۳روز ۷۴روز ۷۵روز ۷۶روز ۷۷روز ۷۸روز ۷۹روز ۸۰روز ۸۱روز ۸۲روز ۸۳روز ۸۴روز ۸۵روز ۸۶روز ۸۷روز ۸۸روز ۸۹روز ۹۰روز ۹۱روز ۹۲روز ۹۳روز ۹۴روز ۹۵روز ۹۶روز ۹۷روز ۹۸روز ۹۹روز ۱۰۰روز ۱۰۱روز ۱۰۲روز ۱۰۳روز ۱۰۴روز ۱۰۵روز ۱۰۶روز ۱۰۷روز ۱۰۸روز ۱۰۹روز ۱۱۰روز ۱۱۱روز ۱۱۲روز ۱۱۳روز ۱۱۴روز ۱۱۵روز ۱۱۶روز ۱۱۷روز ۱۱۸روز ۱۱۹روز ۱۲۰روز ۱۲۱روز ۱۲۲روز ۱۲۳روز ۱۲۴ روز ۱۲۵روز ۱۲۶روز ۱۲۷

  • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.